To keep them low carb, you’ll want to make sure you use low carb tortillas. I recommend growing your own. I... Do you remember when the internet had a collective “Aha!” moment over smoothie packs? – 96¢ per 3 packs of dry active yeast (about 7.5 tbs each). Ha! Unfortunately, a pina colada smoothie can’t teleport you there but it can help take your mind off things for a bit. Serve with an easy salad to add more vegetables and keep the nutrition level up. So, you’re getting a ton of nutrition. However, you can easily swap it out for another brand of tuna. And the broccoli adds color and a ton of antioxidants. These meatloaf meal prep bowls are for times like that. Salad Mix  – $1.98 per 6oz And the feta cheese on top makes you want to keep eating them. I personally like a chopped hardboiled egg. The homemade barbecue vinaigrette complements the dish perfectly. Raisin Bran from brands like Post and Kellogs is familiar, but it also loaded with added sugar. Have these Burrito Bowls instead. One serving has a whopping 50 grams of protein. Why are they awesome? Olive Oil -Staple Our easy meal prep rice recipe uses a base made from brown basmati rice mixed with herbs, onion and a zingy cider vinegar dressing. You don’t have to change everything overnight. So, you don’t have a ton of pans to wash at the end. You can top with additional spices to taste and a little olive oil. Often times, just the act of starting something new can be the hardest part. Then top with two eggs of your choice and add some salt and pepper for a kick. That’s where using legumes like lentils comes in handy. Eating healthy doesn’t get much better than this. It’s tasty and sure to satisfy your cravings. Poblano Pepper – 43¢ each They’re loaded with southwestern spices and veggies such as onions, corn, zucchini, carrots, and squash. I’ve... It’s only been two days since the Vegetarian Challenge ended, but my stomach is already like, “Whoa girl, take it easy. Frozen Stir Fry Vegetable Medley – $1.78 per 16oz Taste the mixture before adding the eggs to be sure it is seasoned to your liking. Look for deals on blocks or bags of shredded cheese. Now in my family, we need everything we have to remember in our faces all the time. On a per item basis, they don’t seem that pricey. Carrots and Celery Sticks – $1.78 (Prepare these vegetable sticks instead of buying pre-cut to keep costs down). If you DO have a mini fridge with a freezer, I don’t see why you couldn’t make these! Want something crunchy but still need to get your greens in? Onion Powder – Staple Another very popular make-ahead method is using crockpot “dump” recipes. Flour the board and roll out into a circle. Make a dough with three and a half cups of all-purpose flour, one cup of water a tablespoon of olive oil, a teaspoon of salt and one packet of yeast. RELATED: How we saved $6,000 a Year Cooking at Home. Make 8 patties and bake at 375 degrees for 8 minutes on each side. Yeah, that’s me today.... We’re almost at peak autumn here in Nashville so I made a very autumn-inspired meal prep this week. It never ceases to amaze me that some of the yummiest food on the planet is historically cheap. And guess what, the cost of all that transportation and infrastructure will be reflected in the price. Carrot – 78¢ per pound The couscous is fluffy and infused with flavor from the vegetable broth. It’s made of silicone, which is a safer alternative to other non-stick materials. A recipe that is great for dipping apples in and it’s nice to share with friends. But $3.50 for a box of crackers here, $3.99 for a bag of fries there, plus $5.29 for a 12 pack of cola…. Bake at 425 degrees for 15-22 minutes until golden brown. egg maker right here is high quality, yet budget-friendly. Store brands will be your best friend, but also check deals and check the unit price. Your email address will not be published. She even has over 30 meal plan specific recipes. I want to make sure that everyone who signs up really wants to receive email communications from TFW. Cubed Cheddar and Colby Cheese –  $3.42 per 16 oz block Add a little meat to the vegetables and... Food trends are one factor that can have a big impact on ingredient costs. Some frozen vegetables and fruits are far cheaper than their fresh counterparts, so this is a great swap. The best meal prep recipes for beginners are simple. Split the base into two Tupperware pots and top one with a healthy tuna salad and the other with crumbled feta, beetroot and crushed walnuts. Okay, so this is definitely the least pretty meal prep I’ve ever made and I almost didn’t post it, but I’m genuinely excited to be eating this Black Bean and Avocado Enchilada Meal Prep... I’ve got a really quick meal prep for you guys this week! Tomato – Roll the dough into the shape that fits your cookware (long rectangle if cooking on a baking sheet. They are one of the simplest bread products to make. Just rehydrate and drain the beans and smash them all together with the ingredients. Here’s a super simple breakfast that’s perfect for mornings when you have to really RUSH –. Yep, you can still have pizza while eating right! Mix 3.5 cups of flour with 1 tsp of salt, one packet of dry active yeast (about 2 tbs) and 1 cup of warm water. Financially, it just makes sense to make a big batch of one meal (that you love, of course!) Learn how your comment data is processed. There are so many good things in these wraps! They’re fast and easy to make, they’re healthy, and... Y’all know I love my bowl meals! That’s 2-3 Budget Bytes recipes that I’ve combined to create four pre-pack meals to eat over... Hi! In case you didn’t know, this is my favorite of all time,  FREE online tool where I keep all my important stuff: Spreadsheets galore for budgets, goals and yes, meal plans. Tortillas (both flour and corn) are generally dirt cheap, but you can increase those cost savings by making your own! BudgetBytes.com, Pumpkin Pie Overnight Oats are a great way to use up leftover pumpkin purée and are a delicious make-ahead breakfast for busy mornings. Meal prep plans; Cheap, healthy meal prep ideas; What Is Meal Prep? And instead of your typical white rice, you have brown rice instead. That’s because you’re seasoning it with 7 different spices, so get out measuring spoons like these. Pre-Cooked Grilled  Chicken Breast -$4.49 per 12 oz (shop sales and store brands if you aren’t going to cook this yourself) We use our cook Guys, I’m seriously so excited to be back in the kitchen. That’s where a less processed meat alternative like tofu comes in handy. They’re also a great source of plant-based protein and iron. An easy fast vegan meal prep! While all attempts are made to present correct information, it may not be appropriate for your specific circumstances and information may become outdated. Wow, that sure was a LOT of healthy meal ideas! RELATED: How to Get in Shape for Cheap Required fields are marked *. These bean burgers are my go-to meatless Monday recipe. So, eat up those lentils. This is a simple meal that’s perfect for a summer night. Tomato Sauce – 33¢ per 8oz can Just one serving provides more than 75% of your daily fiber needs. This site uses cookies. Then, you’ll love this meal prep. Believe it or not, but this meal prep is also high protein! Budgetbytes.com #chili #slowcookerrecipes #crockpot #slowcooker #easydinner #vegetarian #vegetarianrecipes #vegan #veganrecipes #lentils #dinnerrecipes #mealprep, Make ahead breakfast burritos are an easy reheatable and portable breakfast meal prep idea. I have this... As I mentioned yesterday, I’m just coming back from vacation and am totally craving “healthy” homemade food. Relish – 98¢ When you think stir-fry, what comes to mind? Check out more sheet pan recipe ideas here. Maybe don’t make this in your room if you don’t want it to smell like fish for a week. Which jar salad option is looking the best to you right now? Mexican Blend Shredded Cheese – $2.50 per 8 oz. And less winging it style grocery shopping also means fewer impulse buys. Mayonnaise – $1.94 per 30 oz jar Lemon Juice –67¢ per lemon Brown Rice – $1.12 per 2 lbs